15. september 2026
Lundbeckfonden støtter Hjernerådet med 1.5 mio. kroner

Lundbeckfonden har bevilget 1,5 mio. kroner for at få skabt overblik over, hvordan vi forebygger, udreder og behandler samt rehabiliterer hjernens mange sygdomme i dansk sundhedsvæsen.
I dag er der ikke et sådant samlet overblik, selv om hjernens sygdomme rammer hver 3. dansker i løbet af livet – og hjernens sygdomme er det dyreste sygdomsområde i sundhedsvæsenet.
Bevillingen er tildelt Hjernerådet, der skal stå for udarbejdelsen af en samlet statusrapport om hjernesygdomme i Danmark. Rapporten skal være færdig inden sommer 2027.
Hjernerådet vil kulegrave det store sygdomsområde, som omfatter 25 neurologiske og psykiatriske forskellige sygdomme.
Om bevillingen skriver Lundbeckfonden:
Vi støtter Hjernerådet, fordi rådet løfter en vigtig og krævende opgave ved at samle viden og aktører på tværs af neurologi og psykiatri. Siden stiftelsen i 2024 har Hjernerådet samlet patientforeninger, hospitaler, faglige selskaber og forskningsinstitutioner om et fælles mål: bedre viden og bedre vilkår for de mange danskere, der lever med en hjernesygdom.
Rapporten skal give et samlet billede af hjerneområdet på tværs af både neurologi og psykiatri. Blandt de temaer, der skal undersøges, er ventetider, geografiske forskelle i tilbud og adgang til behandling samt variationer i udredning og rehabilitering.
Hjernerådet er gået i gang med projektet. Det første styregruppemøde afholdes i september.