Spring navigationen over

Forsker

Sigge Weisdorf

Akademiske kvalifikationer

Post doc. og afdelingslæge Sigge Weisdorf er ansat i Neurologisk Afdeling på Epilepsihospitalet samt Filadelfia Forskning.

  • 2019 Ph.D. Ultra long EEG monitorering, Københavns Universitet.
  • 2010 MD, Københavns Universitet.

Sigge Weisdorfs forskning

Sigge Weisdorf kommer fra en klinisk hverdag, og de spørgsmål, han forsøger at svare på gennem hans forskning, kommer fra oplevelser med patienter. 

Et af de største problemer er at få pålidelige oplysninger om epileptiske anfald. Det problem er Sigge Weisdorf overbevist om, at den rette teknologi kan hjælpe med at løse.

Målet for forskningsholdets arbejde er derfor at udvikle og afprøve nye metoder til at opdage og karakterisere epileptiske anfald ved hjælp at objektive målinger. Det vil bidrage til at forbedre behandlingen og derigennem livskvaliteten for mange patienter med epilepsi. Forskningen udspringer fra en kombineret interesse for teknologi og epilepsi.

Sigge Weisdorf arbejder med afprøvning af ny teknologi, der både kan bruges på hospitaler og hjemme hos patienterne selv. Han beskæftiger sig også med dokumentation og forbedring af effekten af eksisterende teknologi og behandlingsforløb.

Forskningsfelt

  • Effekt og dokumentation
  • Teknologi og epilepsi.

Seneste nyt

Sebastian Ortiz, Anna Gretel Acevedo og Sebastian Silva forsker i Dianalund
Latinamerikanske forskere i Dianalund
Forskningsansvarlig Allan Bayat med CureGRIN pris
Tillykke med CureGRIN prisen
Foto af små flasker med skruelåg på Filadelfias Laboratorie i Dianalund
Laboratoriet med i banebrydende forskning
Professor Rikke Steensbjerre Møller fra Filadelfia står med Cure GABA A Award
Tillykke med Cure GABA A prisen
Kim Houlind, Institutleder på Syddansk Universitet og professor Elena Gardella
Gardella holdt tiltrædelsesforelæsning
Graf over reducerede antal kontakter med sundhedsvæsenet
Webinar for forældre om Dravet
En perle i forskningen
Filadelfia modtager 2.2 mio. kr. til forskning
Foto af opsætning af kamera til EEG-registrering og video hjemme hos patienten
Film om EEG hjemme hos patienten
Professor Elena Gardella fra Filadelfia 2024
Tillykke til ny professor